پیش بینی هوای کشور
کمي طاقت داشته باشيد...

هواشناسی

هواشناسی مستقل گیلان متوئو

پیش بینی هوای کشور
پیش بینی هوای کشور

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/09/26)

سلام و درود بی پایان بر دوستان و هموطنان عزیزم در جای جای وطن در واپسین روز های سرد پاییز خدمت رسیدیم با پیش بینی هوای روز های آینده ی کشور لطفا تا پایان ما را همراهی فرمایید.

 

" تداوم سرما در نیمه ی شمالی کشور "

بی شک تنها پدیده ای که طبق آخرین مدل های هواشناسی قابل تایید و تثبیت شده است تداوم سرما در یک سوم شمالی کشور می باشد بطوریکه با تقویت جریانات سرد شمالی و حضور کانترهای سرد و گذر صفوف پرفشار های سرد در باند شمالی کشور ، شرایط برای تداوم سرما تا دهه ی اول اولین ماه زمستان فراهم است ضمن اینکه طی مدت این ده روز الی دو هفته ی سرد ، موج های سرد بارشی هم نفوذ خواهند کرد که اگر با شانس و اقبال مناسب و ناپایداری لایه های مختلف جو روبرو شویم امکان وقوع موج های سرد و برفی چندان دور از ذهن نیست. اما مهمترین عامل پایداری سرما ، نخست تقویت پرفشار سرد سیبری در عرض های شمالی و سپس حرکت غرب سوی آن  و امتداد زبانه های سرد این پرفشار به سمت جنوب غرب آسیا و منطقه ی ما می باشد با تغییراتی که در شاخص های ao و nao طی روز های گذشته شاهد بودیم می توانیم شاهد منفی شدن بخصوص AO طی روز های آینده باشیم که سبب ریزش هوای سرد شمالی به کشور خواهد شد.

                                 

در شکل بالا آخرین تغییرات شاخص NAO طی دو هفته ی آینده را مشاهده می فرمایید امیدواریم با اندک تغییراتی که در این شاخص روی خواهد داد ضمن منفی شدن آن ، شرایط برای تقویت و شکل گیری امواج ناپایدار مدیترانه ای و ورود موج های قدرتمند بارشی فراهم شود.

                                 

در نمودار بالا آخرین  پیش بینی الگوی معتبر GFS از تغییرات AO طی 14 روز آینده را مشاهده می فرمایید ما خوش بین هستیم با روند منفی  AO طی روز های آتی مواجه شویم که مقدمات نفوذ گسترده ی سرما به منطقه ی ما فراهم شود.

" برف و باران، سوغات دور جدید بارش ها در کشور"

     

طی هفته ی جاری کشور ما متاثر از چند موج بارشی خواهد بود . موج اول برای روز شنبه از سمت غرب سواحل خزر شروع به کار خواهد کرد ابتدا برای استان گیلان و اردبیل ، تا حدودی غرب مازندران باید منتظر ظهور ابرهای بارشی و شروع بارش برف و باران باشیم با توجه به کاهش دمای رخ داده در منطقه و پوشش برف در مناطق زیادی از استان های نامبرده ، در مناطق مستعد و سردتر برای اواسط روز شنبه الی اواخر روز یکشنبه به تناوب می توانیم شاهد بارش برف نیز باشیم اما برای خط ساحلی و مناطق غیر مستعد جلگه علی رغم میل باطنی باید عرض کنم در بهترین حالت می توانیم در مناطق غیر مستعد گیلان برفابه و غیر مستعد مازندران مخلوط برف و باران را داشته باشیم ضمن اینکه بارش ها در مناطق غربی سواحل یعنی استان گیلان و غرب مازندران از شدت بالاتری برخوردار خواهد بود تصویر زیر بارش عصر روز شنبه را نشان می دهد.

           

اما برای روز دوشنبه موجی عجول از سمت غرب وارد کشور می شود که سبب بارش برف و باران در استان های کردستان ،کرمانشاه، ایلام ، لرستان ، همدان ، مرکزی ،زنجان،اردبیل، جنوب آذربایجان ها  و با شدت کمتر در استان های قزوین ، البرز و تهران می شود این موج ضمن ادغام با موج به جا مانده از روز یکشنبه در سواحل شمالی کشور، سبب بارش باران و برف تا پایان روز دوشنبه در غرب سواحل خزر و تا بامداد سه شنبه در شرق سواحل می شود (تصویر پایین).

          

اما با خروج موج دوم طی اواخر وقت روز دوشنبه ، موج سوم بامداد سه شنبه این بار از جنوب غرب با سرعت بسیار بالا وارد می شود و سبب بارش برف و باران ابتدا در استان های ایلام ،کرمانشاه، لرستان ، کردستان ،چهارمحال و بختیاری ، شمال فارس ، غرب اصفهان ، مرکزی ، زنجان ، شرق همدان ،اردبیل ، قزوین و سپس غرب سواحل خزر می شود تمام استان های مذکور طی روز سه شنبه از بارش های این موج بهره مند خواهند شد بنابراین موج از سرعت بالایی برخورداره و می توان نتیجه گیری کرد موج دوشنبه و سه شنبه با توجه به سرعت بالایی که دارند بارش های اغلب رگباری و متناوب خواهند داشت ضمن اینکه شدت بارش های موج سوم در استان های لرستان و گیلان خواهد بود.

           

برای روز های چهارشنبه و پنجشنبه تنها بارش های پراکنده در پاره ای از سواحل جنوبی دریای خزر رخ خواهد داد اما این به نظر پایان کار نیست چراکه موج چهارم و آخر اواخر روز پنجشنبه با توجه به الگوهای امروز وارد سواحل شمالی خواهد شد و بارش ها در استان های گیلان و غرب مازندران تشدید می شود و اما این موج با کانتر های سرد همراهی شده که با پشتیبانی پرفشار سرد سیبری به منطقه ی ما نفوذ خواهد کرد که به نظر با تحقق این مدل موج اواخر هفته حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت انشاالله در پست بعدی درباره ی موج آخر هفته بیشتر صحبت خواهیم کرد و تنها یک پیش آگهی از این موج که جای تغییر بسیار دارد ارائه کردیم.موج آخر هفته در مدل زیر.

           

اکنون توجه شما عزیزان را به مدل تجمعی بارش طی ده روز آینده جلب میکنم (تصویر زیر).

و در ادامه مدل تجمعی برف ظرف ده روز آینده.

هموطنان عزیزم در جریان باشید طی روز های شنبه الی سه شنبه در مناطق شمالی و گذر گاههای ارتباطی به این استان ها بارش برف و باران ودر گردنه ها بارش برف و کولاک برف خواهیم داشت بنابراین طی این مدت از سفرهای غیر ضروری به این استان ها خودداری فرمایید و در صورت عزیمت حتما خودروی خود را به تجهیزات زمستانی مجهز فرمایید ضمن اینکه با توجه به کاهش محسوس دما در نوار شمالی کشور بخصوص برای روز یکشنبه الی دوشنبه ، کشاورزان و دامداران عزیز تدابیر لازم برای جلوگیری از سرما زدگی محصولات باغی و زراعی و همینطور تلفات دامی به کار گیرند تا خدای نکرده شاهد ضرر و زیان به این اقشار زحمت کش کشور نباشیم. در ادامه آنومالی دمایی روز یکشنبه رو مشاهده می فرمایید.

آنومالی دمایی در شکل بالا کاملا گویای عرایض بنده است. عزیزان سرما حداقل تا پایان هفته میهمان کشور بخصوص نیمه ی شمالی خواهد بود و حتما طی روز های آینده موج های سرد دیگری خودنمایی خواهند کرد که ما در پست های بعدی در اسرع وقت اطلاع رسانی میکنیم.

ضمن تشکر از همراهی شما عزیزان با ما ، تقاضامندیم با نظرات و انتقادات سازنده ، ما را در پیشبرد اهداف و ایده هامان یاری فرمایید. با تشکر از شما مدیریت وبسایت هواشناسی مستقل گیلان متوئو.

" یا علی مدد "

 

برچسب ها : آب و هوا , بارش باران , برف , باران , باد , تگرگ , رعدو برق , توفان , النینو , پیش بینی , رگبار ,

پیش بینی هوای کشور

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/09/22)

با عرض سلام و ادب خدمت یکایک هموطنان خوب و مهربانم ، خداوند منان را شاکرم که عمری عطا فرمود تا در خدمت شما بزرگواران باشم با پیش بینی جنجالی آب و هوای کشور عزیزم ایران ، از خزر تا خلیج همیشه فارس. لطفا ما را تا پایان همراهی فرمایید.

 

"اطلاعیه"

نقشه های پیش یابی هواشناسی حاکی از نفوذ و استقرار کم فشار حرارتی بر روی سواحل جنوبی دریای خزر می باشد که با توجه به قرار گیری پرفشار در مرکز فلات ایران شرایط برای افزایش دما و وزش باد جنوبی و گرم در ارتفاعات و دامنه های استان های شمالی و استان اردبیل فراهم می گردد این شرایط قدری با تاخیر در بعضی از مناطق جلگه ای استان های گیلان و مازندران رخ خواهد داد هموطنان عزیزم مطلع باشند که وزش باد طی روز های دوشنبه لغایت سه شنبه عصر در برخی مناطق استان گیلان و اردبیل ، بطور لحظه ای از شدت بالایی برخوردار است لذا از عزیزانی که قصد عزیمت به دامنه ها و عرصه های جنگلی این استان ها را دارند تقاضامندیم از برپا کردن آتش به شدت خودداری فرمایند.اما برای روز چهارشنبه با توجه به شمالی شدن سوی جریانات هوا و نفوذ پرفشار سرد شمالی وزش باد های سهمگین شمالی برای مناطق جنوبی دریای خزر پیش بینی می شود که سرعت وزش باد در بعضی مناطق بخصوص مناطق ساحلی می تواند از 20 متر بر ثانیه هم فراتر رفته و خطر شکستگی تنه ی درختان و پاره گی کابل های انتقال برق را به دنبال داشته باشد دریای خزر هم طی این مدت به شدت مواج می باشد و برای فعالیت های دریانوردی و صیادی اصلا مناسب نخواهد بود ضمن اینکه از چهارشنبه شب الی پنج شنبه شب بارش ها در مناطق غربی سواحل دریای خزر از شدت بسیار بالایی برخوردار می باشد لذا با توجه به شدت بارش ها آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل ها  و رود خانه های محلی دور از انتظارنیست با توجه به روز های مخاطره آمیزی که در پیش داریم از مسئولین  و نهاد های امداد و نجات استان های مذکور تقاضا داریم با آمادگی کامل به استقبال روز های پایانی آذر ماه بروند.

 

" از بهار تا زمستان کمتر از پنج روز "

 

دوستان عزیز به نظر میرسه آذر ماه جنجالی ما همچنان تمایل داره به رکورد زنی و قدرتنمایی خودش ادامه بده .چراکه هنوز چند روزی از عبور موج سرد و بارش زا از منطقه ی ما نمیگذره  نقشه ها بیانگر نفوذ سومین موج سرد و برفی به نیمه ی شمالی کشوره ، ضمن اینکه با شکل گیری الگوی ناب امگا ، شرایط برای ماندگاری سرما در ایران عزیز و ادامه ی بارش ها ی برف و باران و بتدریج برف طی اواخر این هفته و هفته ی آتی مهیا میشه با اعتماد به الگو های فعلی سرما به حدی هست که ما رو متقاعد به بارش برف طی هفته ی آتی حتی در غیر مستعد ترین مناطق جلگه ای گیلان و برخی مناطق ، در مازندران کنه . ضمن اینکه پیک بارش ها در غرب سواحل خزر و استان اردبیل اتفاق میوفته . در ادامه با مدل های بارشی ، قدم به قدم موج پیش روی پر چالشمونو تحلیل میکنیم.


دوستان عزیز طی دو روز آینده با قرار گیری کم فشار بر روی دریای خزر (همینطور که در شکل بالا ملاحظه می فرمایید) و همینطور استقرار پرفشار در مرکز فلات ایران ، با روند افزایش دما و وزش باد های گرم جنوبی در سواحل جنوبی دریای خزر و استان اردبیل روبرو هستیم که گاها از شدت بالایی میتونه برخوردار باشه.

آنومالی دمایی طی این دو روز رو مشاهده می فرمایید که دماسنج ها به نظر باید اعداد بالاتری نسبت به این موقع از سال ثبت کنند اما هیچ جای نگرانی وجود نداره چراکه این گرما بیشتر از 48 ساعت به طول نمی انجامه و از اواسط روز چهارشنبه با نفوذ موج پرفشار سرد از اروپا به شمال غرب و بتدریج شمال کشور همه چیز به یکباره تغییر خواهد کرد و کاهش محسوس و قابل ملاحظه ی دما بهمراه بارش شدید باران و وزش باد سرد و شدید شمالی رو شاهد خواهیم بود شمال غرب و آذربایجان ها و مردمان عزیز این خطه خودشون رو برای رویارویی با سرمای کم نظیر طی چند سال اخیر آماده کنند چراکه دماهای منفی طی این مدت در این مناطق خود نمایی خواهد کرد.

در شکل بالا نفوذ هوای سرد و حاکمیت این هوای سرد رو برای صبح جمعه در اکثر مناطق نیمه ی شمالی و غربی کشور شاهد هستیم که میشه گفت طی این روز بارش ها از غرب و مرکز عبور کرده و تنها در مناطقی از شرق کشور شاهد بارش های برف و باران خواهیم بود.در شکل زیر تجمع بارش از چهارشنبه تا جمعه رو مشاهده می فرمایید.

خوب همینطور که در شکل بالا قابل مشاهده است بارش ها در غرب سواحل و بطور کلی در یک سوم غربی کشور رخ خواهد داد و در سایر مناطق مقادیر بارش ناچیزه. و در ادامه مجموع بارش برف تا روز جمعه.

تجمع زیبای بارش برف رو طی این مدت مشاهده می فرمایید به نظر میرسه روز های ناب بارشی در نیمه ی دوم هفته ی جاری در انتظار نیمی از کشورمون باشه که اکثر مناطق سپید پوش خواهند شد قابل توجه کشاورزان و باغداران و دامداران گرامی بخصوص در مناطق شمالی و شمال غربی کشور، آگاه باشید که ما با نفوذ سرمای ناهنجاری روبرو خواهیم بود چه طی اواخر این هفته و چه برای اوایل هفته آتی و سرمای احتمالی . لذا تمهیدات لازم جهت جلوگیری از خسارات به محصولات  باغی و تلفات دامی بعمل آید تا شاهد ضرر و زیان هموطنان عزیز طی مدت نزول رحمت های الهی نباشیم. یک نکته ی مهم برای روز پنج شنبه ی هفته ی جاری تقویت بارش و سرما در غرب سواحل دریای خزره که برای عصر پنجشنبه مناطقی در استان گیلان میتونن برای ساعاتی برفی هم بشن.

تا یادمون نرفته خدمتتون عرض کنم بارش برف در ارتفاعات البرز و زاگرس از شدت بالایی برخورداره و به همراه کولاک برف خواهد بود پس هموطنان عزیز آگاه باشند طی این دو روز اگه لزومی وجود نداره از عبورو مرور در گذرگاه های خطرناک و برفگیر و پر خطر این مناطق اجتناب کنند بارش ها بتدریج طی شب پنج شنبه از غرب سواحل به اتمام میرسه تا اینکه ما روز جمعه وارد روزی نیمه ابری تا ابری با هوایی سرد و آرام میشیم که آرامش قبل توفان هم میتونه باشه چراکه مدل های فعلی اوایل هفته ی آتی رو روز های خبرسازی میدونه برای اینکه از چند و چون موج هفته ی بعد آگاه شوید لطفا پست بعدی مارو که روز جمعه منتشر میشه مشاهده فرمایید تا با تکمیل اطلاعات نهایی شما دوستان گرامی رو از آخرین وضعیت موج سردمون آگاه کنیم ضمن اینکه کانال تلگرام گیلان متوئو با ارائه ی آمار روزانه و هفتگی و آخرین تغییرات به روز نقشه ها ، شما دوستان را تنها نخواهد گذاشت در صورت تغییرات کلی و جدی هم در کانال و هم در وبسایت اطلاع رسانی خواهیم کرد.

در شکل بالا نمایی از تجمع برف ده روز آینده رو مشاهده می فرمایید که از الان زنگ خطر رو به صدا در آورده و میطلبه روی این موج بیشتر کار بشه . لطفا پست  بعدی ما رو در روز جمعه دنبال کنید که انشاالله با خبرای خوب خدمت میرسیم. شما دوستان را به خدای رحمان می سپارم.

"یا علی مدد"

 

برچسب ها : آب و هوا , بارش باران , برف , باران , باد , تگرگ , رعدو برق , توفان , النینو , پیش بینی , رگبار ,

پیش بینی هوای کشور

هواشناسی مستقل گیلان متوئو (1395/09/12)

عرض ادب و احترام دارم خدمت یکایک دوستان و هموطنان عزیزم با پست جدید امروز در خدمت شما بزرگواران هستیم لطفا امروز هم حتما تا انتها با ما همراه باشید.

 

"اخطاریه"

(اخطاریه ی شماره ی 2 )

 

با توجه به آخرین نقشه های هواشناسی طی ساعات آینده با تغییرات شدید توده ی هوا در نیمه ی شمالی کشور مواجه می شویم به این صورت که با قرار گرفتن کم فشار گرم با مرکزیت 1001 هکتوپاسکال بر فراز دریای خزر و قرار گرفتن توده هوای پرفشار در مرکز فلات ایران ، شرایط برای وزش تند باد های گرم جنوبی فراهم میشود که سرعت وزش باد در ارتفاعات و مناطق کوهپایه ای حتی به مرز 100 کیلومتر برساعت و بیشتر می رسد در مناطق شهری و جلگه ای برای لحظاتی سرعت باد انتظار می رود به بالای 50 کیلومتر بر ساعت رسیده که این وزش شدید باد می تواند منجر به خسارات سنگین به تاسیسات شهری ، شبکه انتقال برق و درختان و باغ ها شود لذا ابتدا از هموطنان و مسافران عزیزی که از نواحی جنگلی و دامنه های استان های گیلان ، اردبیل ، مازندران و گلستان دیدن می فرمایند تقاضا داریم از روشن کردن آتش در مناطق جنگلی به شدت خودداری فرمایند.با توجه به وزش گرم باد طی 24 ساعت آینده در این مناطق افزایش قابل ملاحظه ی دما اتفاق خواهد افتاد لذا از مسئولین و دستگاههای اجرایی تقاضا داریم با توجه به شدت وزش باد طی ساعات آینده حتما تمهیدات لازم جهت جلوگیری ازآتش سوزی و دیگر حوادث احتمالی را بعمل آورند.اما نقشه ها نشان دهنده ی تقویت جریانات همرفتی  و مرطوب جنوبی در نیمه ی غربی و جنوب غربی کشور می باشد که بهترین شرایط را جهت انتقال رطوبت از خلیج همیشه فارس به دامنه های زاگرس و دامنه های جنوبی البرز فراهم خواهد کرد با توجه به تشدید بارندگی ها طی ساعات آینده در استان های خوزستان ، ایلام ، لرستان، کردستان ، مرکزی ، چهارمحال و بختیاری ، کهگیلویه و بویر احمد ، غرب اصفهان ، شمال فارس و با شدت کمتر جنوب آذربایجان ها و همدان ، خطر سیلابی شدن رود خانه ها و مسیل ها به شدت فراهم می باشد شدت بارش ها طی بازه ی زمانی 24 ساعت آینده در مناطق مذکور زیاد خواهد بود و در بعضی مناطق احتمال بارش تگرگ نیز وجود دارد در ارتفاعات هم بارش ها به شکل برف خواهد بود. بنابراین از نهاد ها و ارگان های امداد رسان تقاضا داریم در استان های نام برده شده که کاملا وضعیت هشدار دارند تمامی تجهیزات و تمهیدات لازم را به کار گیرند.

 

"رژه ی ارتش کم فشار در باند شمالی ایران "

 

 

 

همینطور که در اطلاعیه ی بالا ذکر شد نقشه های پیش یابی بیانگر نفوذ توده هوای کم فشار به نواحی جلگه ای گیلان ، مازندران و گلستان می باشد لذا شرایط برای جنوبی شدن سوی جریانات هوا در این مناطق و استان اردبیل ، به همراه وزش تند باد های گرم جنوبی کاملا مهیا خواهد بود و شایان ذکر است طی 24 ساعت آینده شاهد افزایش قابل ملاحظه ی دما نیز در این مناطق خواهیم بود شدت وزش باد ما را متقاعد به صدور اخطاریه ی هواشناسی کرد بطوریکه تمامی مدل ها اوج وزش باد را طی ساعات آینده در استان گیلان و اردبیل نشان می دهند و شدت باد این بار در بعضی مناطق جلگه ای هم بالا خواهد بود.

 

در شکل بالا نقشه ی فشار سطح زمین را مشاهده می فرمایید . اما سرعت وزش باد طی مدل زیر.

 

یکی دو روزی همین شرایط را با شدت و ضعف در منطقه خواهیم داشت تا اینکه بالاخره بعد تقریبا دو هفته از خروج موج سرد و برفی که چشم همه را خیره کرد باید منتطر دومین موج سرد طی ماه جاری به نیمه شمالی کشور باشیم این بار موج مورد نظر نسبت به این موقع از سال از لحاظ دمایی تقریبا نرمال عمل خواهد کرد و شاهد بارش باران در مناطق جلگه ای طی روز های سه شنبه تا بامداد پنجشنبه و بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر خواهیم بود و دوباره از عصر همان روز با تقویت شاخه ی پرفشار سرد بارش ها مجددا آغاز شده و تا پایان وقت جمعه بطور متناوب در نیمه ی شمالی کشور شاهد بارندگی ها خواهیم بود نوع و شدت سرما به گونه ای به نظر نمی رسد که شاهد بارش برف در جلگه باشیم اما نقشه ها طی روز های آینده قطعا جای تغییر دارند اما در بهترین حالت میتوان شاهد مخلوط برف و باران طی روز های پایانی هفته ی جاری بود از نظر دمایی با نفوذ پرفشار سرد ازجنوب اروپا از اواسط هفته ی جاری شاهد کاهش قابل ملاحظه ی دما بهمراه وزش باد سرد بخصوص در شمال غرب کشورخواهیم بود.

 

در شکل بالا تجمع بارش یک هفته ی آینده ی کشور را مشاهده می فرمایید در ادامه مدل تجمعی بارش برف یک هفته ی آینده قابل مشاهده است.

 

توجه داشته باشید تجمع بارش برف در شکل بالا نشان دهنده ی گسترش و نفوذ سرما از عرض های بالاتر به منطقه ی ما می باشد با توجه به سرمای شدیدی که در زمستان امسال در کشور روسیه خواهیم داشت ما فقط باید منتظر تغییرات مثبت شاخص ها باشیم به نحوی که با ریزش هوای سرد مواجه شویم. اعتقاد ما هنوز بر این است که ما با زمستان پر چالشی روبرو خواهیم شد و سرمای اول آذر قطعا آخرین موج سرد و برفی ورودی به کشور نخواهد بود و شاید بتوان گفت ما در دوره ی آرامش قبل از توفان قرار داریم. موج اواسط همین هفته پتانسیل تقویت را خواهد داشت چه از لحاظ سرما و چه قدرت ، که در این صورت ما حتما اطلاع رسانی خواهیم کرد اما موج مشکوکی که در نقشه ها چند روزیست خود نمایی می کند قدری از لحاظ زمانی از ما فاصله گرفته است اما به نظر می رسد نیمه ی آخر آذر و اوایل دی بهترین زمان برای ورود این موج سرد و دیگر موج های برفی به کشور خواهد بود.

و در شکل زیر این موج مشکوک که بسیار تغییر خواهد کرد را مشاهده می فرمایید .

 

انشاالله درباره ی این موج و دیگر سامانه های ورودی به کشور در پست های آینده بیشتر صحبت خواهیم کرد اطلاعات بیشتر و جامع تر به همراه آمار جوی روزانه را می توانید در کانال رسمی هواشناسی مستقل گیلان متوئو دنبال فرمایید.تغییرات جدی در نقشه ها متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.ممنون که تا انتها همراه ما بودید.

ما از نظرات و انتقادات سازنده ی شما استقبال میکنیم پس منتظر نظرات ، پیشنهادات و حتی انتقادات شما دوستان عزیز هستیم.

"یا علی مدد"

برچسب ها : آب و هوا , بارش باران , برف , باران , باد , تگرگ , رعدو برق , توفان , النینو , پیش بینی , رگبار ,